Viimased postitused

SETO KÄSITÖÖ SUURSÜNDMUSED 2023

 

 • 11. aprill – 1. mai 2023
  Seto käsitöö näitus “Miihi mano”
  Eesti Käsitöö Maja rahvakunstigalerii, Pikk tn 22, Tallinn
   
 • 5.- 26. mai 2023
  XXX Seto pitsi päevad
  Konkursi teema: kingitus
  Värska Kultuurimaja
   
 • 16.-18. juuni 2023
  V Seto käsitöölaager
  Kriisa talo, Litvina küla
   
 • 8.-9. juuli 2023
  Avatud kultuuri- ja käsitöötalude päevad Setomaal
  Registreerimine kuni 20. märts: https://forms.gle/nx7FHURyvFxNqT7cA
  Üle kogu Setomaa 
 • 5. august 2023
  Seto Kuningriigipäev
  Käsitöö müük, näpotüü konkurss – teema: helmine

  Rõsna

VALMINUD ON SETO RAHVARÕIVARAAMAT!

Seto Käsitüü Kogol on suurim rõõm anda teada, et valminud on meie rahvarõivaid tutvustav raamat “Seto rahvarõivad”!

Materjali raamatu väljaandmiseks asuti koguma juba 2017. aastal. Kolme aasta vältel toimusid Leader projekti toel rahvarõivaalased teemapäevad, kus teadlased said kokku käsitöölistega. See oli tore aeg, kus käsitöölised said juurde teadmisi kust leida rohkem infot ja omakorda kõnelesid sellest, kuidas neid esemeid on vanasti kootud või õmmeldud. Teemapäevadega samaaegselt hakati otsima inimesi, kes oleks valmis esemeid põhjalikumalt uurima ja artikleid kirjutama. Suured tänud kõigile, kes selle töö ette võtsid. Neid toredaid kirjutajaid oli kokku 20: Sigre Andreson, Kristi Jõeste, Andreas Kalkun, Ülle Kauksi, Arvis Kiristaja, Tiiu Kunst, Ülle Kärner, Marit Külv, Marje Linnus, Elvi Nassar, Mare Piho, Anu Pink, Piia Rand, Inna Raud, Riina Reinvelt, Maarja Sarv, Õie Sarv, Made Uus, Tiit Sibul, Kadri Vissel. Aitäh kõigile!

Suure panuse raamatu valmimisse andis toimetaja Maret Tamjärv, kelle väljakutseks oli erinevate autorite materjalide ühtlustamine. Südame ja suurepäraste ideedega oli asja juures terve aasta vältel kujundaja Evelin Urm. Raamat on eestikeelne, aga sealt leiab ohtralt setokeelsed eseme nimetused ning välja on toodud seto keeles vanu kirjeldusi ja kombeid. Setokeelsete tekstide toimetamisel sai aastate jooksul kaasatud mitmeid seto keele kõnelejaid ja viimased korrektuurid tegi Silvi Palm. Iga peatüki lõppu on Helen Külviku abiga jõudnud ingliskeelne kokkuvõte, seetõttu on see raamat sobilik ka välismaalastele. Raamatu ilmumisele on kaasa aidanud Leader meede, Setomaa pärimuskultuuri toetusmeede, Eesti Kultuurkapital, Setomaa programm, Setomaa Edendusfond ning väga suure osaga on panustanud Seto Käsitüü Kogo.

Meie rahvarõivaste 624-leheküljeline raamat on oluliseks saavutuseks seto traditsioonide ning kultuuri säilimisel ning soovime raamatu valmimist tähistada koos kõigi teiega! 

Raamatu esmaesitlus toimub 8. jaanuaril 2023 kell 12 Värska Kultuurimajas. Üritus on leitav Facebookist. 

Raamatu esitlused toimuvad lisaks ka Tartus ja Tallinnas – 14. jaanuaril kell 13 ERMis ja 20. jaanuaril kell 16 Eesti Vabaõhumuuseumi Seto talus.

Esitlustel saab raamatut kohapealt osta. Avalikult tuleb raamat müüki alates 9. jaanuarist. 

2023. aasta SKK kalender

Meie vanade fotodega illustreeritud 2023. aasta kalender on müügil Seto Kaubamaja e-poes!

Kalender on valminud seto rahvarõivaraamatu tegemise käigus. 2023. aasta kalendris on ära märgitud Setomaa olulised pühad ja sündmused. E-poest saab varsti algava kalendri endale soetada SIIT! 

29. Seto pitsi päevad 2022

Seto pitsi päevade Facebooki üritus

6.-27. mai 2022 toimuvad 29. Seto pitsi päevad Värska Külastuskeskuses – Reegi majas. Konkursi teemaks on PULMAD / SAAJA’. Avamine toimub 6. mail kell 16.00. 

Konkursile võib tänavu esitada vaid seto värvilise pitsiga kaunistatud esemeid. Tähtis on, et töö oleks teostatud korrektselt, sobiks teemasse ning lõpptulemus, mida hindab žürii, oleks kaunis ning seto traditsioone järgiv. Konkursitöö ei tohi olla varem eksponeeritud.
Tööd, mis on varustatud pealkirja, lühikese kirjelduse ning valmistaja nimega esitada Värskasse Seto Käsitüü Kogo kontorisse hiljemalt 3. mai 2022 hommikul kell 9.00. Postiga saata aadressile: Ingrit Kala, Pikk 12, Värska 64001, Setomaa vald, Võru maakond.
Kõik tööd pildistatakse ja seatakse rahvale vaatamiseks välja Seto Käsitüü Kogo Facebooki lehele. Konkursi tööde näitust saavad Värskas külastada kõik käsitööhuvililised Reegi maja lahtioleku aegadel. Näitus jääb avatuks 26. mai õhtuni.
Ootame osalema kõiki endisi pitsimeistreid, aga ka uusi tegijaid nii Setomaalt kui väljastpoolt. Eraldi kategooria on ka koolinoorte töödele. Parimatele on auhinnaks rahalised preemiad.

Parimad 2022. aasta pitsiheegeldajad kuulutatakse välja 27. mail kell 15.00.
Üritust veab Seto Käsitüü Kogo – Ingrit Kala, 56200057, ingrit@setomaa.ee